„Poptávka je už uspokojena. Kauz je podstatně méně,“ komentuje stav mluvčí Jan Srb. Většina zločinů je po roce 1989 v současné době už promlčena.
Paměť národa Historikové však ani tady ÚDV nešetří. ?V úřadu pracuje asi sto lidí. To znamená, že na jeden vyřešený případ vycházejí přibližně dva lidé, kteří se jím po řadu let zabývali,? vypočítal Radek Schovánek.
V podobné instituci na Slovensku přitom pracuje o čtvrtinu méně lidí, nadto však například provádí lustrace a spravuje archiv, který zpřístupňuje badatelům.
Řešení vidí historikové ve vytvoření Ústavu paměti národa, který by podle polského či slovenského vzoru shromáždil dokumenty bývalé Státní bezpečnosti a vojenské rozvědky pod jednu střechu.
Část dokumentů má v tuto chvíli civilní rozvědka, ministerstva vnitra, obrany a spravedlnosti a další instituce roztroušené po republice. Podle mluvčího ÚDV Jana Srba však sjednotit archivy není potřeba.
Badatel Radek Schovánek s tím nesouhlasí: „Je rozdíl, když si můžete některé informace zjistit rychle na počítači nebo v kartotéce, než když o ně několik měsíců složitě a často neúspěšně žádáte různé instituce.“
Podobná instituce v tuto chvíli funguje už v Maďarsku, Německu, Polsku, Rumunsku nebo na Slovensku. Návrh zákona o Ústavu národní paměti, který připravilo sedmnáct senátorů, bude za několik týdnů projednávat Sněmovna.
odkazy
- 46782-jan-srb-mluvci-udv.jpg — 13,71 kB Zobrazit | Uložit
- 46788-dvanacty-sbornik-udv.jpg — 11,20 kB Zobrazit | Uložit
- 46785-dvanacty-sbornik-udv.jpg — 2,69 kB Zobrazit | Uložit
- 46797-publikum.jpg — 2,57 kB Zobrazit | Uložit
- 46803-jiri-jance-namestek-reditele-udv.jpg — 2,78 kB Zobrazit | Uložit
- 46791-jan-paumer.jpg — 3,05 kB Zobrazit | Uložit
- 5420-komunisticka-ostraha-hranic.jpg — 5,07 kB Zobrazit | Uložit
- další odkazy — www.svetbezkomunismu.cz Z.K.-leden 2006