Hrad zatím tají jména lidí, které se prezident chystá vyznamenat. Podle informací LN ale je bojovnice proti komunistickému režimu Kavalírová mezi pozvanými na slavnostní předávání státních vyznamenání.
„Dostala jsem pozvánku a bylo mi sděleno, že možná něco dostanu nebo mi bude něco propůjčeno. Nikdo z Hradu mi přímo neřekl, že budu vyznamenána. Jsou to hrozní tajnůstkáři,“ popsala komunikaci s Pražským hradem Kavalírová. Prezident jí v sobotu má předat Řád T. G. Masaryka.
Naděždě Kavalírové bylo před nedávnem 83 let. Je známá především svým dlouholetým odporem proti totalitnímu režimu, kvůli kterému byla po maďarských událostech v roce 1956 souzena ve vykonstruovaném procesu za vlastizradu, velezradu a špionáž.
V roce 1959 byla podmínečně propuštěna a poté pracovala jako pomocná dělnice na soustruhu a později jako úřednice Národního výboru v Praze 9. V současnosti je Naděžda Kavalírová předsedkyní Konfederace politických vězňů.
Za svou činnost za komunismu byla již v minulosti několikrát oceněna. Arcibiskup Miloslav Vlk jí před dvěma lety předal Svatováclavskou medaili a nedlouho poté dostala od Společnosti Jana Masaryka Medaili cti a věčnosti. Zatím poslední pocty se Kavalírové dostalo minulý rok, kdy k šedesátému výročí osvobození obdržela medaili z rukou prezidenta Václava Klause.
Prezident Klaus chce vyznamenat také Hildu Čihákovou-Hojerovou. Šestadevadesátiletá žena byla za svou odbojovou činnost v protektorátu vyznamenána již v roce 1947. Po únorovém puči v roce 1948 byla ale zatčena a osm let vězněna. Ke své rodině se mohla vrátit až v roce 1956.
Obě ženy, které zažily perzekuci bývalého režimu, budou oceněny například spolu s lyžařkou Kateřinou Neumannovou, romským aktivistou Milanem Horvátem či matematikem a fyzikem Petrem Hájkem.
JOSEF KOLINA, lidovky.cz 26. 10. 2006