Expozice se věnuje kořenům nástupu komunismu v tehdejším Československu, struktuře represivního aparátu a jeho obětem. Vyjmenovává popravené politické vězně, líčí procesy a zabývá se i mimosoudními represemi, jakými byly například pomocné technické prapory v armádě pro „politicky nespolehlivé“. Výstava III. odboj v Československu, která byla otevřena v den, kdy byla před 56 roky popravena Milada Horáková, líčí i osudy účastníků odporu proti tehdejšímu režimu, například generálů Františka Moravce a Lva Prchaly nebo bratrů Mašínových.
odkaz: Fotoreportáž z vernisáže včetně proslovu Zdenka Kovaříka, místopředsedy KPV ČR
Komunistický režim poznamenal osud i autora výstavy Jana Kratochvila: „Našel jsem zde j
edinou fotografii, kde jsme všichni sourozenci spolu. Čekáme, až maminka přijde z výslechu,“ řekl o snímku z roku 1954, na němž je s bratrem Jiřím, pozdějším úspěšným prozaikem, a Josefem, který je fotografem. „Otec odešel na Západ a pracoval pro zpravodajskou skupinu generála Moravce. Matku zavřeli, takže jsme strávili dětství po ústavech,“ řekl Jan Kratochvil. On sám je sochař a věnuje se jako historik československému exilu. V Brně připravuje na příští rok otevření Muzea exilu a rovněž v Brně uspořádal v roce 2003 rozsáhlou výstavu o československém exilu.
Bruselská výstava byla připravena ve spolupráci s poslanci Evropského parlamentu Ninou Škottovou, Petrem Duchoňem a Oldřichem Vlasákem a největší poslaneckou frakcí v Evropském parlamentu, konzervativní Evropskou lidovou stranou — Evropskými demokraty (EPP-ED).
Zahájení výstavy III. odboj v Československu se v Bruselu zúčastnili také členové Konfederace politických vězňů České republiky.
Expozice je z Bruselu převezena do Hradce Králové a od 7. října do 3. listopadu 2006 ji mohou návštěvníci zhlédnout v prvním patře budovy Radnice č.p. 1 na Velkém náměstí v Hradci Králové.
Otevřena bude ve všední dny od 9 do 17 hodin, v sobotu od 10 do 16 hodin.
Výstavu v Hradci Králové, nad kterou převzali záštitu hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík a primátor Hradce Králové Otakar Divíšek, uspořádal europoslanec Oldřich Vlasák.