Na pohřbu generála Fajtla promluvili Klaus i Svěrák
Velkou síň krematoria v pražských Strašnicích zaplnily v pátek dopoledne desítky smutečních hostů, kteří se přišli naposledy rozloučit s generálem Františkem Fajtlem. Kromě rodiny a představitelů armády se pohřbu zúčastnili také prezident Václav Klaus, premiér Mirek Topolánek a zástupci parlamentu. Legendární pilot zemřel minulý týden ve věku 94 let.
13.10. 2006 12:39
PRAHA — Prezident Klaus během smutečního obřadu zdůraznil, že Fajtl byl nejen vynikající letec, ale i charakterní člověk, jehož osud odrážel pohnuté osudy republiky ve 20. století. „Pozůstalí jsme svým způsobem my všichni,“ prohlásil prezident, který před dvěma lety vyznamenal Fajtla nejvyšším státním vyznamenáním — Řádem Bílého lva.
Rozloučení s generálem se zúčastnili také zástupci britského Královského letectva (RAF). Fajtl za druhé světové války velel 313. československé stíhací peruti. Jeho příběh byl také jednou z inspirací pro film Tmavomodrý svět, který vyprávěl o československých účastnících bitvy o Británii.
Se slavným veteránem se proto přišel naposledy rozloučit také autor scénáře k filmu a rodinný přítel Zdeněk Svěrák. Ve své řeči ocenil zejména Fajtlovu rytířskou „jednotu myšlenky a činu“. Generál podle něj ani v dobách perzekuce nezapomněl, na co přísahal.
Generál Fajtl se během války účastnil odboje v Polsku, Francii a Británii. Velel také leteckému stíhacímu pluku, který působil v týlu nepřítele při Slovenském národním povstání. Koncem války se zúčastnil operace k osvobození Ostravska a byl i dvakrát sestřelen. Svůj příběh popsal po válce v knize Sestřelen.
Po roce 1948 ho komunistický režim perzekuovali a věznili. Rehabilitace se dočkal až po pádu komunistického režimu. Zemřel ve středu 4. října po dlouhé nemoci ve vojenské nemocnici v pražských Střešovicích.